Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Castillo_de_mata Barrio_Ruta_40 Bernardino_Olid Canadair_CL_415 Cayetano_(nombre) Banco_Etxeverría Calle_Chambers_(línea_de_la_7_Avenida_Broadway) Bufonidae Bowery Calle_Bergen_(línea_Eastern_Parkway) Banco_Central_del_Brasil Central_térmica_de_Cartagena-Gas_Natural Catedral_de_Santa_María_de_Segovia Broughtonia_lindenii Biblioteca_Lily_Lawrence_Bow Chances_(sencillo) Cernicalo_de_patas_rojas Black_(desambiguacion) Centrolene_quindianum Bahía_de_Tamarin Captain_Kronos_Vampire_Hunter Campeonato_de_holanda_de_ciclismo_contrarreloj Batalla_de_León Beaumont-le-hareng Babylon_(condado_de_Suffolk,_Nueva_York) Big_Bang_(desambiguacion) Catedral_del_Arcángel_Miguel_(Moscu) Benito_Joanet Batalla_de_Verrieres_Ridge Castillo_de_Šariš Boulder_Flats_(Wyoming) BYH Challenger_de_Salvador_de_Bahía Canal_7_(Neuquén) Canton_de_Saint_Simon Catedral_de_Santa_María_de_Tui Cargador_de_caja Betty_Hutton Blue_Monday_(canción_de_Orgy) Basílica_de_Santa_Ana_(desambiguación) Catalogo_de_cuartetos_de_cuerda_de_Haydn Brecon_(Ohio) Bandera_de_I_Región_de_Tarapacá Carduus_medius Categoría_funcional Bonafousia Carboxihemoglobina Casteloes_(Vila_Nova_de_Famalicão) Capa_muscular_(útero) Candelita_de_frente_dorada Cayetano_Andrade Brigada_Golani Black_Leopards Bala_Morgab Campeonato_de_Primera_División_1921_(Argentina)

html map