Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mountain Hospital_transfronterizo_de_la_Cerdanya Gustavo_Leguizamon Automata_probabilistico Mitologia_mapuche Howie Angels_And_Airwaves Arnouville_lès-Mantes Arquitectura_Verde Hana_Yori_Dango_(drama) Arco_circunhorizontal Miss_Marple_y_trece_problemas Monnières Asthenes_palpebralis Hanna_Ralph Archivos_de_Orihuela Herkulesaal Minni_Arcua_Minnawi Montesquieu_Avantes Guerra_de_Bosnia-Herzegovina Anne_Fausto_Sterling Anos_1040 Gudesteo_I Arrondissement_de_Boulogne-Billancourt Avenida_El_Bosque Ano_253 Hamlet_(album) Así_es_la_vida_(película_de_1939) Minicosa Misil_antirradar Arroz_de_frijol_cabecita_negra Aves_fosiles Hegemonia_cultural Asques_(Gironda) Arboreto_Luis_Ceballos Grupo_de_la_Alianza_de_Demócratas_y_Liberales_por_Europa Grupo_del_Partido_Popular_Europeo Guaycurúes Arrondissement_de_Saint-Amand-Montrond Arroz_sancochado Hauteville-sur-Mer Highland_Lake_(Nueva_Jersey) Anthreptes Guerras_polaco-otomanas Montoto_(desambiguacion) Aristolochia_costaricensis_var._zamorensis Arquidiócesis_de_San_Juan Hanno_(Saitama) Angel_Guimera_y_Jorge Apolinar_de_Laodicea Hector_Enrique Montalban_de_Cordoba Guerra_de_la_Triple_Alianza Henry_Foundation_for_Botanical_Research Aphthona_pallida

html map