Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ermita_de_San_Pedro_y_San_Juan_(Vallebron) Familia_Severino Elisolimax_rufescens El_rey_ha_muerto,_larga_vida_al_rey Estación_Energía Federación_Colombiana_de_Rugby Faustino_Hernán_Asprilla_Hinestroza Emirato_Islamico_de_Afganistán Esteban_José_Martinez_Fernández_y_Martinez_de_la_Sierra F_16_falcon El_Dorado_(album) Estadio_Nelson_Mandela El_Regional_(Chile) El_desierto_de_los_tartaros Faustino_Anzay El_Bagre_(Antioquia) Expedicion_de_investigacion_antartica_británica,_australiana_y_neozelandesa Estadio_Santo_Domingo Eurostar Francisco_Antonio_Bianchi Fionia Flugels Esquema_Ponzi Estación_de_Jaca Escudo_de_sealand Entregas_de_Touhou_Project Eslavonia_Oriental,_Baranja_y_Srem_Occidental Edna_Merey-Apinda Embalse_de_Embarcaderos Elecciones_regionales_de_Venezuela_de_2004 Enrique_Pérez_de_Guzman_(1379-1436) Estrees_les-Crécy Foo_Fighters_Live_At_Wembley_Stadium Estación_Paso_de_los_Toros Facultad_de_Enfermería_(Universidad_de_Antioquia) Escudo_de_los_Estados_Unidos En_el_fin_del_mundo_(album) Estacion_Vedia_(Belgrano) Eustoquio_Díaz_Vélez Fernando_Zimmerman Elecciones_Autonomicas_Andaluzas_de_2004 FUNDESEM Erkki_Liikanen Emma_Medina_Madroñero Fernando_III_de_León El_amor_en_los_tiempos_de_colera Enrique_Suner_Ordoñez Estacion_de_Castillejo-Anover Euterpe_longivaginata Forest_Grove Esmilodon Estación_de_El_Capricho Ferreira_(Paços_de_Ferreira) Filtros_fotográficos Eduardo_Lopez_Bustamante

html map