Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lagomarsino_Buenos_Aires Lengua_norn Limanowa Lantronix It's_Too_Late_(canción_de_Chuck_Willis) Jose_K._Mangaly Investigacion_Accion_Participativa Jacksonwald L_acidophilus Lenguaje_de_Descripcion_de_Pagina Jorge Joxean_Fernández,_"Matxín" Jason_Freese John_Lewison_Gower La_barraca Kavyá Liga_Brasileira_de_Futsal Java_applet Jose_María_Bernadas Ladislav_Čelakovsky Johann_Christian_Bach Lisa_Scott_Lee Juniper_Tree Ley_de_Meckel-Serres Juan_Valera José_Luis_Alonso_de_Santos La_Bastidonne Juan_Rodriguez_del_Padrón Joviano Lamitan Laurent_Clerc Jardín_Botánico_de_Huntington Kryptolebias_sepia Lago_Ladoga Line_Rider La_dama_de_las_camelias_(pelicula) Isla_Hindmarsh Lista_de_líderes_de_la_oposición_(Espana) Leenh. La_esfera_del_mundo Lecture_Notes_in_Computer_Science JVM Jack_y_Jill Instituto_de_Astrofisica_de_Andalucia José_Maria_Beltran_Pérez Le_blanc-mesnil Kenneth_S._Kendler Jose_Fortich_Ozámiz Instituto_Nacional_de_Técnica_Aeroespacial_Esteban_Terradas Lewisia_cotyledon Isabel_I_(desambiguación) John_Córdoba Leon_de_Bujalance Kazimierz_Brandys Jardin_Botanico_de_Corea_Central

html map