Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Enuff_Z'Nuff_(album) Fanerogama Elecciones_autonomicas_de_la_Comunidad_de_Madrid_(1995) Estación_Colonia_Avellaneda Emil_August_Goeldi Escudo_de_Turingia Elecciones_generales_del_Peru_(1939) Estación_de_Castiello_de_Bernueces El_arte_de_la_guerra El_Pocino_(Huesca) Enantia_citrinella Eric_Jens_Petersen Epigeneium_elongatum Esteban_Gonnet Estadio_Olímpico_de_la_BUAP Ermita_de_Zamarrilla_(Malaga) Estacion_de_Quai_de_la_Gare El_Sheriff_Lobo Fernán_Álvarez_de_Toledo Escondido_California Epigyphantes_epigynatus Estadio_Niño_Heroe_Manuel_Bonilla Erythronium_harperi Esteban_Rovira Franco_Burundés Emile_Davenport_Hirsch Federación_Estatal_de_Lesbianas_Gays,_Transexuales_y_Bisexuales Ernest_Lepage Estacion_de_Cerdanyola-Universitat Francesc_Vicenç_Garcia Etnografia_de_los_Estados_Unidos Federal_Reserve_Board FAMAE_SAF Federacion_Marfileña_de_Fútbol Empresas_Cruz_del_Sur Fontanarejo_(Ciudad_Real) El_Águila_(Villa_Argentina) Espagnac-Sainte-Eulalie Escultura_de_la_India Emperatriz_Matilde Estación_de_Ciaño Express_Gate Eta_Herculis Ferran_Cels Embrun,_Canada El_laberinto_(serie_colombiana) Elecciones_estatales_de_Durango_de_1998 F_I_A Elobey_Annobón_y_Corisco Francisco_Zamora El_Pilar_de_Zaragoza Estación_de_Villaverde_de_los_Cestos Estación_de_Silla Estacion_12_de_Agosto El_Reencuentro_(reality_show)

html map