Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

David_Starr_Jordan Denis_Richet Cultura_material Alfredo_Martin_Peterson Copa_Pelé_1989 Dampierre_en_Graçay Dreadnought_hoax Dryopithecus Cristo_en_el_lago_Tiberíades_(Tintoretto) Alrance Día_Mundial_de_la_Informacion_sobre_el_Desarrollo Cosas_de_Pituca_y_el_Viejo_Minero Danza_del_Calalá Dosimetro_Personal_Tipo_Film_Monitores Culebra_rayada Disocactus_martianus Dactylispa_taursama Allium_cuspidatum Dollerødmark Cristóbal_de_Villalón Corticotomia Duriala Cultura_Tayrona Alfabeto_ingles Dos_culturas Diocesis_de_Salto Cultura_Yamna Alejandro_de_tver Crisis_cíclicas Alruna Dona_Eusébia Domica Diego_Milán Correhuela_de_caminos Drepanostachyum Dropline_GNOME Discoglypremna Distrito_de_Oyón Distrito_de_Zaječar Aliens_In_The_Attic Dra._Cuddy Diodo_de_Tiempo_de_Tránsito_por_Avalancha_con_Ionización_por_Choque Croke_Park Cultivo_De_Tejidos_(Botánica) Denominación_de_Origen_Malaga_-_Sierras_de_Malaga Diocesis_de_Getafe Ambrosio_Paré Alipin Distrito_de_dokolo Ecorregiones_de_Chile Cultura_apenínica Ali_Hussein_Rehema Dry_Creek_(Oklahoma) Distrito_de_Paucartambo_(Pasco) Aloa

html map