Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dinastía_Meiji Distrito_de_Huarochirí Código_Morse Aliens_in_America Daniel_Rubio Alicia_Anotada Alex_Pineda_Chacon DecembeRadio Dumouriez_(Charles_Francois_du_Perier) Culurien Doctrina_Stimson Derbi_de_Italia Culex_zeltneri Deva_(Gijon) Duendecitos Dolce_vita_africana Convento_de_San_José_(Ocaña) Demotispa_discoideum Diálogo? Cryptocarya Alfarería_pulida_negra_del_norte Duna_(Cantabria) Coptocephala_crassipes American_Fork_(Utah) Derechos_constitucionales Distrito_de_Şoldăneşti Crepis_vesicaria Drake_&_Josh_(banda_sonora) Desatascador Conversion_analogica_digital Dinastía_Trpimirović Cronología_de_la_historia_de_los_Estados_Unidos_(1760-1789) East_Walworth_(Dakota_del_Sur) Amplio_espectro Cumbre_del_clima D'Hont Coral_Belles_Arts_de_Sabadell Cygnus_buccinator Aleksandr_Dargomyzhski Amavida_(Ávila) Divisiones_etnicas_del_judaísmo Dolor_y_Dinero Discursista Copa_Mundial_de_Rugby_de_2015 Dambyn_Chagdarjav Dia_de_San_Juan Alfonso_de_La_Cerda,_el_de_España Dianthus_glaucus Coriandrum_sativum Dongyangopelta Alessio_Cerci Cosmo_HD Distrito_de_Güzelyurt Coriolano_Marquez Cyanocitta_cristata

html map