Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Insomniac_(álbum_de_Green_Day) Ihering_(desambiguación) Río_Unstrut Municipio_de_Woodland_(condado_de_Wright,_Minnesota) Renault_R29 Infierno:_Canto_Séptimo Union_du_Peuple_Alsacien Universidad_de_Gonzaga Municipio_de_Lansing_(Dakota_del_Norte) Típula Iglesia_de_San_Lorenzo_(Vallejo_de_Mena) Triangulo_(forma_geométrica) Iglesia_de_la_Asunción_(Ajamil) SQAP Té_de_hierbas_chino Unplugged Turismo_enológico_en_Cafayate Rock_Out_(canción_de_Motörhead) Iglesia_catolica_en_la_República_Democrática_del_Congo Generación_del_13 Glidrose_Publications Ruptura_Chino_Soviética Trypocopris_alpinus_alpinus Rodrigo_Sepulveda_Lara VAIO Romain_(Meurthe_y_Mosela) Industria_agroalimentaria Gasteria_angustiarum Risieri_Frondizi Remungol Gira_musical Rudobone Imágen_I Gercourt_et-Drillancourt Municipio_de_Ayr Infortunio Universidad_de_Dijon Rise_(álbum) Rio_Gomti Romans Frente_de_choque_de_terminacion Municipio_de_Douglas_(condado_de_Mitchell,_Iowa) François_Henri_de_Montmorency_duque_de_Luxemburgo Rio_Peza Municipio_de_Brushy_Mountain_(condado_de_Wilkes,_Carolina_del_Norte) Iglesia_de_Santa_Maria_de_la_Mesa_(Zahara_de_la_Sierra) Gadiformes Revolución_12_111_(álbum) Municipio_de_Taylor_(condado_de_Traverse,_Minnesota) Roger_Meddows-Taylor Giuliano_Victor_de_Paula Galeon_japonés_San_Buena_Ventura Riencourt_les-Bapaume Museo_Arqueológico_Nacional_Brunning Iglesia_de_Santa_Cruz_(Cuenca)

html map