Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Arconnay Guerra_civil_en_Siria_de_2011_y_2012 Mostaza_silvestre I'm_That_Chick Atrapamoscas_de_La_Sagra Antineoplasico Antonio_Gundián_Padilla Aurora_F.C. Hyporhamphus_roberti_hildebrandi Helga_Cristina_Hernandez_Ramirez Grishneshwar Guerra_mexicano_estadounidense Armillac_(Francia) Arturo_II_de_Bretaña Artículo_VII_de_la_Constitución_de_los_Estados_Unidos_de_America Moksha_(hinduismo) Gustavo_Martinez_Zuviría_(hijo) Hyde_Park_(condado_de_Lamoille,_Vermont) Historia_grecolatina Ich_hab_in_Gottes_Herz_und_Sinn,_BWV_92 Avenida_Directorio Argentren_S.A. Guiro_Marini Montes_Zhigulí Apis_(empresa) Antonio_Jose_de_Silva Montoto Guerra_hispano_britanica_de_1739 Municipalidad_de_Baltinava Hospital_Ramos_Mejia Morava Arco_volcanico_del_Caribe Huracán_Buceo Monopolio_de_la_fuerza Mordellistena Género_dramático Anastasio_Somoza_Portocarrero Anisodera_propinqua Miopatia_multicore Augusto_timoteo_vandor Arne_A._Anderberg Miraflores_del_Palo Avenida_Presidente_Balmaceda Hippopotamyrus_grahami Antipatrón_de_diseno_Zero_means_null Anika_2_Rescue_the_Queen Haplocarpha Araceli,_Palawan Avenida_Revolución_(Ciudad_de_México) Ibarguengoitia Morfografía Ardashir_II Movimientos_filosoficos Group_Home Antonio_Goicoechea_y_Coscuyuela

html map