Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Froilán_Largacha Giovan_Francesco_Fortunio Füchse_Berlin Tupac:_Resurrection_(Original_Soundtrack) Ruille-en-Champagne Rio_Anchicayá Roupala_frondosa Gastronomía_china Río_Mókraya_Griáznuja Giacomo_Zanguidi Gabelas Robert_Lehmann-Nitsche GRAN_TECAN Trycherus_unifasciatus GP-30 Usāma_bin_Lādin Retrospectacle_-_The_Supertramp_Anthology Gazdanov Rodrigo_Cruz_Matta Iglesia_de_Santa_Maria_la_Coronada_(Medina-Sidonia) Geranium_robertianum_var._rubrum U.S._Cycling_Open Unidad_aritmetico-lógica Ruta_Estatal_de_Nevada_856 Municipio_de_Sarcoxie_(condado_de_Jefferson,_Kansas) Ilha_de_Guajará_mirim Río_Ibirapuita_Chico Río_Dwangwa Uroobovella_similizairensis Utagawa_Toyokuni SP_Tableware-Gatsoulis Municipio_de_Hillman René_Mandri Futbolista_Finlandés_del_ano Ribeirão_Vermelho Río_Arzoa Georgetown_(Idaho) S_I.P. G_158_84 Gattico Gestion_de_recursos_hídricos_en_Perú Reiki(japones) Iglesia_evangélica_internacional_Soldados_de_la_Cruz_de_Cristo Riget_II Tránsito_Amaguana Rosa_Maria_Mateo Gabriela_Pochinki Udoteaceae Ingravidez_(desambiguación) Iglesia_de_San_Carlo_alle_Mortelle Relaciones_sexuales Universidad_de_bolonia S._Ragupathy United_States_Postal_Service UMAG

html map