Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mijail_Romm Pseudocleobis_puelche Quanah_Parker Probreviceps_macrodactylus Productor Region_de_Shinyanga Miguel_Mikhailovich_de_Rusia Mecanica_vectorial Miguel_Angel_Ayala Ramón_Olave_Acuña Mart_(Texas) Gordolobo_loco Provincia_de_San_Marcos Mike_B_Anderson Lomé Manuel_Elices_Calafat Rampoux Marugan_(Segovia) Magyar_Demokrata_Forum QTagger Luis_Migueles Malva_aegyptia_subsp._mediterranea Memory_Alpha Región_Altos_Sur Manyike Mercedes_Coello_Fernández-Trujillo Marin_Rozić Mayor_que Luis_Vinicius_de_Menezes Proceso_(sistema_esquelético) Raíz_cuadrada_de_tres Luis_Gamir_Casares Melquíades_Álvarez_González_Posada Luis_Rodriguez_(desambiguacion) Raiamas_macrostoma Manuales_de_procedimientos Mejor_Actuación_de_Rap Radar_Artico_(El_Ala_Oeste) Luis_IX_el_Santo Mazandarani Luperus_nigripes Microrregião_de_São_Sebastião_do_Paraíso Meillard Reaccion_Belousov_Zhabotinsky Micrispa_humilis Miguel_Perez Miembro_de_honor_de_la_Fundación_Juan_Ramón_Jiménez R_W_Chambers Marqués_Curzon_de_Kedleston M_A_Adelt_Duc Lord_North Microrregião_de_São_Jose_dos_Campos Pílades_(actor) Goemon:_New_Age_Shutsudou! Real_instituto_de_estudios_asturianos

html map