Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Distrito_de_Palca_(Tarma) Convencion_sobre_Armas_Quimicas Daffy_Duck:_The_Marvin_Missions E-102_Gamma Alliancelles Diplococo Diario_de_una_camarera_(novela) Altamiranoa Along_came_a_spider_(álbum) Cromanones E.S.O. Daguestanskaya_(Adiguesia) Distrito_de_uelzen Dream_Team_(F.C._Barcelona) Edificio_Republica Copallén De_Blas_y_Cia_S.L. Declinacion_(astronomía) Darío_Figueroa Dívico César_Charlone_(desambiguación) Cultura_antigua Designios_divinos Dahshur Derivación_de_funciones_trigonométricas Cyrtanthera_pohliana_var._obtusior Don't_Talk_(Put_Your_Head_on_My_Shoulder) Donnie_Boyce Dinamarca_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Invierno_2002 Alfa_Romeo_Giulietta_SZ Diocesis_de_Pamplona Damodar_K._Mavalankar Copa_de_Basquetbol_de_Israel Copa_Ciudad_de_La_Serena_2009 Cynoscion_acoupa Country_club_de_villa Dweller_on_the_Threshold Alonso_Jose_Puerta_Gutierrez Culebra_1996 Alepidea_gracilis Cynoxylon_japonicum Cristóbal_(Salamanca) Dan_Whitesides Corallobotrys Copa_de_montenegro Damià_Forment César_Acleto_Osorio Dispraxia_ideomotora Alfonso_XIII_de_Espana_(pretendiente) Eben_Emael Diego_Garcia_Sayán Damalis Cryptocephalus_trimaculatus Cristiano_ronaldo Eccoptocarpha_obconiciventris

html map