Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Enrique_García-Ramal_y_Cellalbo Eucalyptus_scoparia El_Diario_(Paraná) Exo_Squad Editor_de_particiones Eisenhüttenstadt El_Despertar_(Avatar:_La_Leyenda_de_Aang) Eladio_Martinez Extraterrestres_de_toho Flamenco_pa'_tos El_diario_de_Greg_(serie) Euphorbia_pubescens_var_crispata Fauillet El_Último_escalon Estación_de_Europa_Fira El_manso_asado Facultad_de_Ciencias_Humanas_y_Economicas_(UN_Medellín) Estádio_Municipal_de_Chaves Expulsion_de_los_judios_de_Espana Familia_Sacovilla-Bolson FC_Viitorul_Constanţa Estatua_de_la_Victoria Fabulas_del_Bosque_Verde F._Batista FC_Sportul_Studenţesc_Bucarest Eths El_compromiso F.Patt. Epinephelus_trimaculatus Eleginopidae Foro_do_bo_burgo_do_Castro_Caldelas Eudamus Felt_Mountain Francisco_del_rosal_rico En_las_Afueras_de_la_Ciudad Fence_(Wisconsin) Efecto_Pasillo Epihiparco Fotografías FX_Portugal Elena_Skuin Ekstraklasa_2012-2013 Episodios_de_Arrested_Development Fountainhead-Orchard_Hills Eletriptán Fertiberia_Puerto_Sagunto El_Fargue Folcarde Escuela_Universitaria_de_Informática_(Universidad_Politécnica_de_Madrid) Fanni_Kaplan Eustace_Milles El_Villar_de_Arnedo Enrique_Pena_Nieto Erewash Fedra_(Racine)

html map