Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Frente_Democrático_Revolucionario_del_Pueblo_Etíope Universidad_de_tartu Republica_del_Libano Municipio_de_Altamira_(Tamaulipas) Tímea_Babos Infección_puerperal Municipio_de_Malaga_(condado_de_Monroe,_Ohio) Running_(cancion) Resident_Evil_3 STARS Richeria_laurifolia Municipio_de_Green_Prairie_(condado_de_Morrison,_Minnesota) SA_Tennis_Open_2009 Iglesia_de_San_Ignacio_(Santiago) Robert_Szczepanski Geografía_de_Méjico Rio_Arga Murera In_band_on-channel Rodolphe_Seeldrayers Fuerte_de_Rapitan Ruta_de_la_Independencia_de_Mexico_en_Michoacán Generación_de_energia_eléctrica Municipio_de_Cadron_(condado_de_Faulkner,_Arkansas) Union_de_Partidos_Comunistas_Partido_Comunista_de_la_Union_Sovietica Universidad_del_centro_de_houston Trifluorometanosulfonato_de_metilo Imaginifer Unión_Deportiva_Sevillana Río_Tarafa Industria_transformadora Municipio_de_Butler_(condado_de_Platte,_Nebraska) Underneath_the_Stars Municipio_de_Bandy's_(condado_de_Catawba,_Carolina_del_Norte) George_Don_Jr Gigantopithecus Gastronomia_de_Myanmar Frente_de_Libertacao_dos_Açores Gaspésie–Iles_de_la_Madeleine Gerard_DuGalle Fred_Morrison Global_Trade_Item_Number Free_State_Project Uthman_ibn_Affan Unidad_de_Instrumentos_Dinámicos Genista_glabra SC_Fortuna_Köln Fuerza_aerea_portuguesa Fujiwara_Kamatari Il_Popolo_della_Liberta Giorgio_Parisi Ruben_Felgaer Glutamato_Yeye Ronda_(música) Iglesia_ortodoxa_letona

html map