Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Belgique Castelnau-Riviere-Basse Big_Venom_(luchador) Castilleja_angustifolia_subsp._bradburii Campaña_del_Centro Centurión_romano Björn_III_de_Suecia Bethlehem_(banda) Carlos_Clementson Babylon_5_El_Rio_de_las_Almas Brookings_Institution Callipyris Bernard_F._Lyot Catedral_de_la_Asuncion_de_Valladolid Casas_de_Juan_Nuñez Capitania_General_de_San_Fernando Barnechea_FC Boí-Taüll_Resort Cannibal_Ox Breve_diccionario_etimológico_de_la_lengua_castellana Cascos_azules_de_bolivia Celestino_del_Pielago_y_Fernández_de_Castro Canal_Terrassa_Valles Año_1132 Bits_segundo Bargny Batalla_de_Val_es-Dunes Campeonato_Mundial_Junior_de_Hockey_sobre_Hierba_Femenino_de_1997 Brachalletes C_Shell Carlos_Mario_Jaramillo Campeonato_Peruano_de_Fútbol_de_1915 Bolo_batiente Banadora Bunkoban Chandler_(aplicación_informática) B737-400 Casa_Tia Bertren Carmen_Barbará Castillo_de_Cabrera_(Barcelona) Capromyidae Bolsa_de_Chipre Barbarea_praecox_var_australis Cambeses_(Barcelos) Bauhinia_platyphylla Caserío_Molinillo Capitán_Pastene Camino_Negro CALA Bassercles Brian_Turner Braya Caserío_Isuntza_Goikoa Brinzolamida

html map